Ek İşlerden Para Kazanmak Mümkün mü ?

1

Ekonomik olarak zor zamanlar geçiren kişiler çeşitli ek işler yaparak bütçelerine katkıda bulunmak istemektedirler. Ancak pek çok kişinin kalına takılan bir soru işareti bulunmaktadır. Çoğu kişi ek işlerden para kazanmak konusuna şüpheyle yaklaşmaktadır. Ek işler yaparak tatmin edecek miktarda para kazanılmayacağını düşünen pek çok kişi bulunmaktadır. Ek işler günlük çalışma hayatından arta kalan vakitte yapılan işler gibi düşünülür ve yeterli miktarda getirisi olmayacağı düşünülür. Ancak çoğu ek iş planlı ve düzgün yapıldığı takdirde oldukça iyi kazançlar sağlayabilir.

Ek iş yapılırken dikkat edilmesi gereken nokta yaptığınız işin sizin beceri ve yeterliliklerinizle uyumlu olmasıdır. Size ağır gelen, şartlarınızı zorlayan, gücünüzün ve vaktinizin yetmediği işlerde başarılı olmanız mümkün değildir. Bu nedenle seçtiğiniz işin size uygun olması gereklidir. Ek iş denilince yapabileceğiniz iki seçenek bulunmaktadır. Bunlar; kendi adınıza bir şeyler üreterek ya da hizmet satarak çalışmak ya da dışarıya iş veren firmalarla çalışmaktır.

Kendi Adınıza Çalışmak

Kendi adınıza çalışmak iş dünyasına bir yere bağlı olmadan tamamen kendi şartlarınızla adım atmak demektir. Yani kendi fikrinizi bulup işe koyulmak, kendi ürünlerinizi üretip satmak gibi tüm risk ve kontrollerini sizin üstlendiğiniz sorumluluğun tamamen sizde olduğu işlerdir. Bu gibi işler genellikle bir şeylerin ticaretini yapmak olarak karşımıza çıkmaktadır. El işi ürünler yapıp satmak, ev yemekleri ve hamur işleri yapıp satmak, organik gıda üretip satmak, ucuza mal alıp üzerine kar koyarak satmak, solucan gübresi satışı gibi örnekler verilebilir. Ayrıca makale yazmak, çevirmenlik yapmak, sosyal medya yönetimi, veri girişi, video içerikleri oluşturmak gibi teknolojiye dayalı iş fikirleri de oldukça fazla getiri sağlayan ek işlerdir. Ancak bu tür işleri yapabilmek için bilgi ve birikime gerek duyulur.

Hangi iş seçilirse seçilsin önemli olan nokta ek işe de tam zamanlı işiniz gibi sahip çıkmak ve emek vermektir. Her başarının arkasında çalışma disiplini ve fedakarlık yatmaktadır. Bu nedenle bir işe başladıktan birkaç gün sonra olmuyor deyip bırakmak belki de çok başarılı olacağınız bir girişimi baştan reddetmektir.


1 Yorum var
  1. Öznur

    Paketleme ne olursa farketmez SAMSUN ilkadım

Ek İş Başvuru Formu

E-posta adresiniz yorum bölümünde yayımlanmayacaktır.