Evde Mantar Yetiştiriciliği Yapabilirsiniz

Paylaşım yaparak değerlendirmelerde ön sıralarda olabilirsiniz!

Evlerinizde pek çok ürün tasarlayıp satımını gerçekleştirebilirsiniz ya da evinizde hobi olarak sebze yetiştirebilirsiniz. Peki, Evde Mantar Yetiştiriciliği Yapabilirsiniz desek ne dersiniz?  Sanırım çok şaşırır ve kolay olamayacağını düşünürsünüz. Ama sizlere bunun mümkün olduğunu söyleyebiliriz.  Özellikle pandemi sürecinde evlerinde pek çok yeni şeyler deneyen insanların bazıları, mantar yetiştiriciliğini de denemektedirler. Hatta evlerde mantar yetiştirmek için özel setler bile satılmaktadır. Mantar yetiştiriciliğin belli aşamaları vardır.

Evde Mantar Yetiştirme Aşamaları

  1. Öncelikle 15-20 cm derinliğine sahip bir kabınız olmalıdır. Evlerinizde bu boyutlarda kaplar varsa rahatlıkla kullanabilirsiniz.
  2. Kabınızın içerisine bitki atıklarını kullanarak yapılan gübreyi boşaltın. (küflenmiş gübre adıyla satılmaktadır) daha sonrasında su ekleyerek çamurlaşmayan nemli bir toprak elde edin. Toprağınız ne çok kuru ne de çamursu bir yapıya sahip olmamalıdır. Şekil verilebilecek kıvamda olmalıdır.
  3. Toprağınızın içerisine 1 veya 2 yumurta tanesi koyun. Toprağı daha geniş bir alanda gevşetin daha sonra bir gece beklemeye bırakın. Ertesi gün, gübre ve yumurta karışımı olan toprağı yetiştirme kabınızın içerisine sıkıştırın(olabildiğince içerisine itin).
  4. Her gün iki kez ılık su ile buğulandırma işlemi yapınız. Sıcaklığın ise 18-20 arasında olmasına dikkat ediniz. Asla toprağa su dökmeyin, dolaylı yoldan (buğulama gibi) suyunu verin. Aksi takdirde mantarın büyümesini engellemiş olursunuz.  Bir diğer sulama şekli olarak da sprey şişelerinden yararlanabilirsiniz. Toprak üstünde beyaz ağlar oluşmalıdır. Bunun için bu süreci 2-3 hafta sürdürmelisiniz.
  5. Daha sonraki aşamada ise turf yosununa ihtiyacınız vardır. Nemli turf yosununu toprağınızın üzerinde oluşan beyaz ağların üstüne 1.5 cm şeklide uygulayın. Turf yosunun nemli olması çok önemlidir. Daha sonra yosununuzu nemli gazete kâğıdı ile sarmalayın. Tıpkı turf yosunu gibi gazete kâğıdı da nemli kalmalıdır. 10 gün, 12 derece sıcaklıkta kalmasını ve her daim nemli olmasını sağlayın.
  6. günün sonunda gazeteyi kaldırın ve günde 2 kez buğulandırma işlemini sürdürün. Zamanla yetiştirme kabınızın içerisinde beyaz toplu iğne başlıkları halinde büyüdüğünü göreceksiniz. Mantarınızı istediğiniz boyutta iken toplayabilirsiniz.

İş Uzmanı Aylin Polatlı


0 Comment

Başvuru Gönder