Fastfood’a Alternatif Olun; Ev Yemekleri Yapmak

Paylaşım yaparak değerlendirmelerde ön sıralarda olabilirsiniz!

Günlük hayatımızın büyük bir bölümünü beslenmeye ayırırız.  Sabah kalktığımızda, öğlen vakitlerinde, akşam saatlerinde hatta gece yarılarında dahi beslenme sürelerimiz devam eder. Öyle ki, bu konuda annelerimizin kimi zaman söylenmelerine şahit oluruz. Haksız da sayılmazlar çünkü bir öğünün bulaşığı kurumadan ikinci bir öğünün hazırlıkları başlar. Belli bir zaman sonrasında da artık ne pişirsem diye düşünmekten bunalırsınız. Durum böyle olduğunda da hem hazırlık sürecinden tasarruf etmek hem de uğraşmak istemeyen pek çok kişi hazır yemekleri tercih ederler. Dışarıdan yemek söylemek çok kötü bir durum değildir, hatta çoğu zaman kurtarıcı niteliğinde olur. Fakat dışarıdan söylediğiniz ya da dışarıda yapmayı tercih ettiğiniz öğünlerinizin, seçimlerinde dikkatli olmalısınız. Özellikle çokça tercih edilen fastfoodlar, işin sağlıksal boyutunda büyük sorunlara yol açarlar. Bunun için sizleri yormayacak, vaktinizi almayacak alternatif ev yemeklerini tercih etmelisiniz.

Ev yemeklerinde Alternatifler

  1. Açlık hissini bastırmak için ilk iş, abur cuburlar ve fastfoodlar tercih edilir. Bunun yerine dolabınızda, açlığınızı yatıştıracak, sizi yemek vaktine kadar tok tutmayı sağlayacak besinler bulundurmalısınız. Özellikle boş vakitlerinizde yapımı kolay sağlıklı ürünleri hazırlamak oldukça avantaj sağlayacaktır. Dolabınızda, klasik sandviçler yerine yaratıcı ve damak zevkinize hitap eden malzemelerle hazırlanmış sandviçler veya yıkanmış, soyulmuş ve dilimlenmiş meyveler bulundurabilirsiniz.
  2. Ev yemeklerinizi daha küçük porsiyonlarda birden fazla çeşit olarak yapabilirsiniz. Kendi adınızda bir yemek tarifi kitabı hazırlayabilirsiniz böylelikle ev yemeklerine karşı ilginiz artar. Ayrıca çok eskilerde kalmış geleneksel yemekleri veya çok bilinmeyen mutfakların yemeklerini deneyebilirsiniz. Bu aynı zamanda merak duygunuzu ve araştırma isteğinizi harekete geçirir.
  3. Arkadaşlarınızla gideceğiniz fastfood yerlerinde ödeyeceğiniz parayla toplu alışverişler yaparak evde yemek hazırlayabilirsiniz. Hatta fastfood yemeklerini evde deneyebilirsiniz.
  4. Dışarıda yemek yiyeceğiniz zaman ya da dışarıdan yemek söyleyeceğiniz anlarda ev yemeği yapan yerleri tercih edebilirsiniz. Özellikle kutlama yemeklerinde ev yemeği tercih etmek ya da ev yemekleri yapmanız günü daha anlamlı kılacaktır. Ayrıca dışarıdan ev yemekleri yapan lokantaları tercih etmek de sağlığınız için oldukça önemlidir.

İş Uzmanı Aylin Polatlı


0 Başvuru

Başvuru Gönder