Hobileriniz ile Para Kazanabileceğiniz 10 İş Fikri

0

Hobileriniz ile Para Kazanabileceğiniz 10 İş Fikri: Şüphesiz ki her insan, kendini rahatlatmak ve yaşam kalitesini artırmak için birtakım hobiler edinir ve o hobilerle uğraşır. Bu hobilerin ne olacağı ise tamamen kişilerin zevkine göre değişiklik göstermekte olup, bazı hobileri yapmak için para harcamak gerekirken bazı hobileri yapmak ise tamamen ücretsizdir. Ancak bu durumu daha farklı bir bakış açısına çevirerek, hobilerinizden para kazanabileceğinizi düşünmüş müydünüz? Bu, birçok insan tarafından yalnızca hayalini kurmaktan ibaret bir durum olsa bile, aslında gerçekleşebilir niteliktedir. Eğer içinizde bir girişimci ruhu yatıyorsa, hayatta en çok zevk aldığınız şeyleri bile kazanca dönüştürebilirsiniz. Biz de bu yazımızda sizlere, işte o en çok zevk aldığınız şeyleri yani hobilerinizi ve bu hobilerden nasıl para kazanabileceğinizi belirttik. İşte, gerçekten para kazanabileceğiniz 23 hobi…

 • 1. Gizli Müşteri İşi
 • Büyük şirket grupları, mağazaları ile ilgili objektif bilgiler almak için gizli müşteri arayışına girmektedir. Eğer gezmeyi, deneyimlemeyi ve gözlem yapmayı seven ve tüm bunları bir hobi olarak görüyorsanız, gizli müşteri olma işi tam size göredir diyebiliriz. Bu işi yaparken sanki bir müşteriymiş gibi firma mağazanızı ziyaret edecek, hizmetlerden faydalanacak ve mağaza hakkında incelemeler yapacaksınız. Bu incelemeler ise daha çok o mağazanın temizliği, çalışanların müşteriler ile ilişkisi, hizmet kalitesi vb konuları kapsar. Mağazalar hakkında
  yaptığınız gözlemleri firma yetkililerine objektif bir şekilde raporlayıp da ilettiğinizde ise bu işten para kazanırsınız.

 • 2. Koçluk ve Hakemlik İşi
 • Birçok spor müsabakasının koç ve hakemlere ihtiyacı vardır ve bu işte profesyonellik ne kadar artarsa, kazanacağınız ücret de buna bağlı olarak artış gösterecektir. Bu işler size belki çok paralar kazandırmasa bile, hali hazırda yapmış olduğunuz hobileri az da olsa bir kazanç kapısına çevirebilecek potansiyele sahiptir. Sonuçta bunu zaten yapıyorsunuz ve bir de üstüne bundan para kazanmak, resmen bedavadan para kazanmak ile eşdeğerdir.

 • 3. Müzik Eğitimi İşi
 • Müzik, insanların en çok ilgi duyduğu alanlardan biri olarak bilinir. Siz de müzik konusunda yetenekli ve meraklı bir kişiliğe sahipseniz, bu yeteneklerinizi diğer insanlara aktararak, yani müzik öğretmenliği yaparak para kazanabilirsiniz. Elbette ki bu işte müşterilerinizi dilediğiniz gibi seçerek sadece belirli kişilere ders verebilme gibi bir özgürlüğe de sahipsiniz. Hatta ders verdiğiniz kişileri gruplandırarak bazı zamanlar sadece çocuklara, bazı zamanlar yetişkinlere ve bazı zamanlarda da öğrencilere müzik dersi verebilirsiniz. Bunun için okullardaki müzik öğretmenleri ile iletişimde olabilir, sosyal mecraları kullanabilir ve gazetelere ilan vererek hizmetinizin tanıtımını yaptırabilirsiniz.

 • 4. Aşçılık Eğitimi İşi
 • Yine yemek yapmak da birçok insanın en büyük hobisi ve tutkusu konumundadır. Üstelik bunun için çok iyi aşçı olmaya da gerek yok. İstediğimiz her bir yemeğin tarifini tek tıkla internetten kolaylıkla bulabiliyoruz. Tek yapmamız gereken, birkaç deneme ve püf noktaları öğrenerek zamanla çok iyi bir aşçı konumuna gelmektir. Eğer ki siz bu konuma geldiğinizi düşünüyorsanız ve çok güzel yemekler hazırlayabileceğinize inanıyorsanız, insanlara aşçılık dersleri vererek bu ustalığınızı maddi kazanç kapısına çevirebilirsiniz.

 • 5. Evinizden Unlu Mamüller İşi
 • Pazar yerleri, sadece meyve ve sebzelerin satışından ibaret olmamakla birlikte, yine unlu mamüller de bu yerlerde satılmaktadır. Elbette ki unlu mamüllerin satışı sadece pazar yerleri de değildir. Bu alanda beceriniz varsa ve eliniz de lezzetliyse, birçok farklı kafeyle anlaşabilir ve yetiştirebileceğiniz doğrultuda unlu mamül yaparak satabilirsiniz.

 • 6. Video Düzenleme İşi
 • Kamerası olan kişiler birbirinden güzel işler çıkartır ve para kazanabilirler ancak bu kişilerin yaptıkları işlerde de düzenleme yapılması gerekebilmektedir. İşte bu da tam olarak video düzenleme uzmanlarının görevidir. Videolara gerekli edit işini yapmak, düzenlemek, fazlalık olan kısımları kesmek ve kısaca videoyu yayınlamak üzere hazır hale getirmek size hatırı sayılır paralar ve daimi de bir iş kazandıracaktır.

 • 7. Sosyal Medya Uzmanlığı İşi
 • Artık tüm firmalar satış ve hizmetlerini sosyal medya mecralarına da taşımış durumda. Ürün veya hizmetlerini burada pazarlamak için bu konuda yetenekli insanlara ihtiyaç duyarlar. Siz de sosyal medyada çokça vakit geçiren ve bu platformların inceliklerini bilen birisiyseniz, sosyal medya pazarlamacılığı yaparak para kazanabilirsiniz.

 • 8. El İşi
 • Daha çok kadınların özellikle de kış mevsimlerinde hobi maksadıyla yapmış oldukları el işi yapımı, aynı zamanda onlar için çok önemli bir kazanç kapısı olabilecek bir potansiyele sahiptir. Çünkü insanlar tarafından el yapımı ürünlere inanılmaz bir rağbet vardır ve bu işi yapan kişiler de el emeği göz nuru ürünlerine olan bu taleplerden ötürü çok güzel paralar kazanabilir. Eğer siz de elişi yapma konusunda kendinize güveniyorsanız birbirinden güzel ürünler hazırlayarak satabilir veya da sipariş odaklı örgüler örebilirsiniz. Bu aynı zamanda harika bir ek iş fikri niteliğindedir.

 • 9. Sanat Eğitmenliği İşi
 • Eğer sanata alanında bazı hobilere sahipseniz, bu hobilerinizin üzerine biraz daha gidip o hobi konusunda profesyonel bir kimlik kazanırsanız, bu size maddi olarak kazanç sağlayabilir demektir. Tabi ilk önce bunu direkt olarak maddi beklenti içerisinde yapmaktan ziyade, ilkin gönüllü olarak başlayıp yeterli seviyede deneyim ve tecrübe kazandıktan sonra ileriki zamanlarda ücret talep etmeniz daha doğru olacaktır. Bu sayede hem insanlar ile sosyalleşmiş olacak, hem hobilerinizi daha profesyonel bir şekilde gerçekleştirecek ve hem de bu hobilerinizden tatmin edici seviyelerde para kazanabileceksiniz.


Ek İş Başvuru Formu

E-posta adresiniz yorum bölümünde yayımlanmayacaktır.