İnfluencer Ne Demek, Nasıl Olunur ?

0

İnfluencer ne demek ? İnfluencer nedir sorusu son zamanların en çok aranan konuları arasında yer almaktadır. Belli bir üne kavuşmuş, tanınmış kişilerin kullandıkları sosyal medya hesaplarından, herhangi bir ürünün tanıtımını yapması ya da kullandıkları ürün kakında kendilerini takip eden kişilere deneyimleri aktarması durumuna verilen addır. Bir diğer ifade şekli ise sosyal medyalarından ürün pazarlayan kişilere Influencer denilir. Genellikle ünlüler ya da internet fenomeni olarak tanınan kişiler tarafından yapılır. Tamamen reklam amaçlı tanıtımlar yapılırken kimi zamanda kullanılan ürünlerin detayları aktarılarak yapılır.

Önceleri tüm ülke veya dünyaca tanınmış kişilerin televizyon ya da radyo gibi iletişim araçlarıyla yaptığı tanıtımlardan hareketle aslında yıllardır bildiğimiz bir kavramdı. Fakat teknoloji dünyası ile birlikte değişen pek çok şeyle birlikte, iletişim araçları da değişerek, internet ortamında yaygınlaşan Influencer Olmak fikrini arttırdı. Bilinen ünlü kişiler dışında, sosyal medyalarda yaptıkları el işleri ve yemekleri ile belli bir takipçi sayısına ulaşmış ev hanımlarının ya da oynadıkları oyunlarla, çektikleri videolarla tanınmış kişilerin de Influencer olduğunu görmekteyiz.

Kişisel hesaplarından tanıtımını yaptıkları ürünlerinin sayfalarını etiketlemekte ya da ürünlerin kullanımını ve sonuçlarını belirten tanıtımlar yapmaktadırlar. Bir ürünün sadece adını kullanarak da pazarlamasını yapan Influencerlar vardır. Ayrıca Influencerlar sadece ürün tanıtımı yapmazlar kendi tanıtımlarını da yaparlar. Branşlarını ya da uğraşlarını, kısacası kendisini tanıtıcı içeriklere de yer verirler.

İnfluencer nasıl olunur ?

Bir influencer olabilmek için öncelikle sosyal medyada herhangi bir mecrada popüler olmanız ve takipçi sayınızın fazla olması gerekir. Reklam alacağınız şirket için bu en önemli husustur. Reklam veren şirket ürünlerin daha çok kişiye ulaşmasını ve tabi ki etkileşim almasını ister. Bu nedenle takipçi sayısı fazla ve tabi ki hedef kitlesinde yer alan fenomenleri tercih ederler. Eğer influencer marketing sistemi ile gelir elde etmek istiyorsanız aşağıdakilere dikkat etmelisiniz.

  1. Profilinizi Öne Çıkarın: Profilinizde kendinizi tanıtmak, Influencer olmasını istiyorsanız içeriklerinizi çeşitlendirmeli veya dikkat çekici bir hale getirmelisiniz.
  2. Takipçi Kazanmak: Influencer olmak için belli bir takipçiye sahip olmalısınız. Bunun için de insanların sizi takip etmesi için ne istediklerini bilmeli ve onu vermelisiniz.
  3. Doğallıktan Ayrılmayın: Yapmacık ve para göz bir profil olmaktan uzak durun. Bu sizin doğallığınıza zarar vererek insanlar tarafından eleştirilmenize sebep olur.
  4. Kaliteli Takipçi: Profilinizde kaliteli takipçilerin olmasına özen gösterin. Sahte hesaplar ya da ürünlerinize hitap etmeyen takipçiler sizin de işinize yaramayacaktır.
  5. Etkinliklere Katılın: Sizinle ya da çalışmalarınızla ilgili profilleri takip etmekle beraber bu tür profillerin etkinliklerine katılın. Sizler de etkinlikler düzenleyin.
  6. Araştırmalar Yapın: Alanınızla ilgili araştırmalar yaparak gündemi ve gelişimleri takip edin.

Trendyol influencer sistemi nedir ?

Trendyol takipçi sayısı belirlenen kişi üzerinde olan fenomenlere influencer sistemi ile ek kazanç imkanı sağlamaktadır. Trendyol influencer işbirliği ile gelir elde etmek için aşağıdaki şartları sağlamanız gerekmektedir;

  • İnstagram takipçi sayınızın en az 10 bin ve üzerinde olması,
  • Bu takipçilerin organik olması,
  • Şirket kaydınızın olması gerekmektedir.

Trendyol influencer başvurusu nasıl yapılır ?

Birçok kişi trendyol influencer nasıl olunur sorusunun cevabını araştırıyor. Eğer influencer olmak için yukarıda aranan şartları sağlıyorsanız başvuru işlemi oldukça kolay.

  • Şartları sağlıyorsanız https://www.trendyol.com/influencerbasvuru sayfasından ekran talimatlarını da izleyerek kolayca başvuru yapabilirsiniz.

Ek işlerden ek kazançlar sağlamak isterseniz sayfamızdaki ek ilanlara göz atabilir ve ek iş başvuru formlarını doldurabilirsiniz.

Ek İş İle İlgili Detaylar


Ek İş Başvuru Formu

E-posta adresiniz yorum bölümünde yayımlanmayacaktır.