Lise Öğrencileri İçin En İyi 13 Yarı Zamanlı İş Fikri (2022 Güncel)

0

Lise Öğrencileri İçin En İyi 13 Yarı Zamanlı İş Fikri: Lise öğretimi esnasında yarı zamanlı bir iş bulmak ve çalışmak, birçok öğrenci için zor ve yorucu gibi görünebilir. Çünkü zihni yoran ders, ödev ve sınav çalışmalarının yanına bir de bedeni yoran bir işin ekleneceğini düşünmek, lise öğrencilerine pek de cazip gelmemektedir. Ancak bu durum, elbette ki tüm lise öğrencileri için geçerli değildir. Yani bazı öğrenciler hem okuyup hem çalışmaya sıcak bakmazken, bazı lise öğrencileri ise eğitim öğretim süreçlerinin yanı sıra yarı zamanlı bir işte çalışmayı isterler. Bu sayede hem eğitimlerinden geri kalmazlar ve hem de harçlıklarını fazlasıyla çıkartıp bazı ihtiyaçlarını bile karşılayacak şekilde para kazanabilirler. Bir lise öğrencisinin hem okuyor hem de çalışıyor olmasındaki en önemli durum ise o kişilerin çalışma hayatının zorluk ve bazı koşullarını da erken yaştan görüyor olmalarıdır. Yani kısacası, eğer ki derslerini aksatmıyor ise lise öğrencisinin yarı zamanlı bir işte çalışmasında hiçbir sakınca olmayacağı gibi, bunun faydalarını bile görecektir. Biz de sizler için bir araştırdık ve lise öğrencileri için en iyi 13 yarı zamanlı iş fikri derlemesi yaptık. Gelin hep birlikte okuyalım…

 • 1. Hayvan Barınağı İşçiliği ile hem para kazanın, hem eğlenin.
 • Özellikle de hayvan sever olan lise öğrencileri için hem okumak hem de yakınlarda bir hayvan barınağında yarı zamanlı olarak çalışmak oldukça mantıklı olacaktır. Barınaklar ise hem hayvanların bakımını üstlenecek ve hem de onlarla ilgilenecek kişilere asgari ücret oranında ödeme yapmaktadır. Hele ki veterinerlik vs. gibi bir iş kolu üzerine okuyorsanız, bir barınakta yarı zamanlı çalışmak size geleceğinizdeki mesleğiniz açısından da fayda sağlayacaktır.

 • 2. El Sanatları Üretimi ve Satış işi ile ek gelir sağlayın.
 • Sanatsal becerilerine güvenen lise öğrencileri, okuldan arta kalan zamanlarda ve tatil günlerinde el sanatları üreterek bunların satışını gerçekleştirebilir. Özel günler için hazırlanan minik ve hoş görünümlü hediyeler, o günlerin insanlara verdiği satın alma içgüdüsü ile daima pazarlanabilir niteliktedir. El emeği göz nuru ürünlerinizi ister sosyal medya platformlarında, isterseniz de pazar yerleri gibi kalabalık ortamlarda satabilirsiniz.

 • 3. Online İnternet sektörüne yönelin.
 • Lise öğrencisi olmak, kendi işinizi kurmak için adım atmaya asla engel değildir. Örneğin Davit Kara, Tumbrl isimli sosyal medya ağını 15 yaşındayken kurdu. Örneğin bir blog sitesi kurabilir ve düzenli içerik girerek siteyi yükseltebilirsiniz. Hele ki web dünyasının gün geçtikçe büyüdüğünü ve geliştiğini düşünürsek, sizin kuracağınız iş de gerekli ilgi ve alakayı gösterdiğiniz takdirde daima gelişecektir.

 • 4. Bebek Bakıcılığı özellikle bayan öğrenciler için ek iş fırsatıdır.
 • Bebek bakıcılığı yapmak, özellikle de kız lise öğrencilerinin tercih edebileceği bir yarı zamanlı iş koludur. Örneğin koşularınızın küçük çocuklarına bakıcılık yaparak bu işten para kazanabilirsiniz.

 • 5. Oto Yıkama Görevlisi olarak yaz aylarında kazanç sağlayın.
 • Yarı zamanlı olarak oto yıkama görevlisi olarak çalışmak da daha çok erkek lise öğrencilerinin tercih ettiği bir iş koludur. Oto yıkama işi, zorluk seviyesi düşük ve hatta keyifli bir iştir. Ve oto yıkamacıları diğer günlere nazaran hafta içlerinde çok daha yoğun olmaktadır. Liselerin da hafta sonları tatil olduğunu düşünürsek, oto yıkama görevlisi olmak, lise öğrencilerin yarı zamanlı olarak tercih edebileceği e iyi iş seçeneklerinden biridir.

 • 6. Bakkal Veya Markette Çalışarak asgari oranlarda gelir elde edin.
 • Lise öğrencilerinin en çok tercih ettiği yarı zamanlı iş seçeneklerinden biri de bakkal veya market çalışanı olarak görev almaktır. Büyük marketler, haftanın belirli zamanlarında ürün teslimatı yaparlar ve bu teslimatın yerleştirilmesi için personel ihtiyacı doğar. Siz de kendinize en yakın bakkal veya market ile anlaşarak onların bu tarz işleri için çalışabilirsiniz.

 • 7. Peyzaj ve Çim Bakım İşi ile bir çok firmada yarı zamanlı çalışabilirsiniz.
 • Dışarıda vakit geçirmeyi seven lise öğrencileri için güzel bir yarı zamanlı iş önerimiz var. Peyzaj işçisi olarak hem para kazanabilir, hem de doğa ile iç içe olabilirsiniz. Bu işi sağlayan kişiler, yaz ve ilkbahar aylarında bitkilerin açması veya meyve vermesi ile birlikte kendilerine yardımcı olacak kişileri aramaktadır. Eğer aklınıza yattıysa, en kısa sürede kendileri ile iletişime geçmenizi ve çalışmak istediğinizi belirtmenizi öneririz.

 • 8. Paket Servis İşi ile saat başı oldukça yüksek miktarlar kazanmanız mümkün
 • Son zamanlarda inanılmaz bir şekilde artış gösteren paket servis, bir diğer adıyla da kuryelik işi lise öğrencilerine de kazanç kapısı olma niteliği taşıyor. Lise öğrencileri, eğer ki motor kullanabilir ve bu iş dahilinde gerekli belgelere sahip olmaları durumunda paket servisi yaparak çok iyi oranda para kazanabilir. Ve bu iş için sadece hafta sonları çalışmanız bile yeterli olacaktır.

 • 9. Kişisel Asistan Hizmetleri tam size göre.
 • Yukarıda belirttiğimiz bazı işleri sadece bir kişiye yaptığınızı hayal edin. İşte kişisel asistanın görevi tam olarak budur. Mesela bir kişinin hem evcil hayvanı ile ilgilenip hem de onun market alışverişine yardım edebilirsiniz. Ve kendinize müşteri bulup referansınızı genişlettikçe bu işte göze batan bir isim olursunuz. Bu da kazanacağınız ücrete olumlu yönde etki edecektir.

 • 10. Müşteri Karşılama Personeli işi ile kazanç sağlayın.
 • Diksiyonu düzgün, giyimine önem veren ve güler yüzlü bir lise öğrencisi olduğunuzu düşünüyorsanız, müşteri karşılama personeli olmak tam size göre bir yarı zamanlı iş koludur diyebiliriz. Çalıştığınız mekana gelen müşteriler, sizin güler yüzünüz ve hoş karşılamanız ile oraya kısa sürede adapte olacak ve yine aynı mekanı kısa süre içerisinde tekrardan tercih edecektir. Ve bu işi yapmak için enerjinizin yüksek olup sabrınızın da son derece yerinde olması oldukça önemlidir.

 • 11. Özel Ders Vererek Ek Gelir Elde Edin
 • Eğer başarılı ve bilgili olduğunuz bir alan varsa, o alanda başka kişilere özel dersler vererek para kazanabilirsiniz. Çünkü aileler, çocuklarının gelişimlerine destek olmak için onların özel eğitim almasını istemektedir. Siz de kendi alanınızda bir talep ihtiyacı olan aile ile iletişime geçebilir, kendilerine veya çocuklarına planlı bir şekilde eğitim vererek işinizi yürütebilirsiniz.

 • 12. Depo İşçiliği yaparak ek gelir elde edin.
 • Yine erkek ve fizik yapısı kuvvetli olan lise öğrencileri için ideal bir iş önerisi daha… Depo personeli olmak ve burada görev yapmak, aldığı talep doğrultusunda en çok aranan iş çeşitlerinden biridir. Çünkü birçok kişi, sırf fiziksel güç ve kuvvet istiyor diye bir depoda çalışmaya pek de sıcak bakmıyor. Siz ise sadece kazandığınız paraya odaklanarak bu işi yapabilir ve kendinize getirisi yüksek bir yarı zamanlı iş kolu oluşturabilirsiniz. Ve bilmekte fayda vardır ki; yarı zamanlı bir depo personeli olarak çalışmak, tam zamanlı olarak çalışılan birçok işten daha fazla para kazandırmaktadır.

 • 13. Web Tasarımı İşi ile yüksek miktarlarda gelir elde edin.
 • Cinsiyet fark etmeksizin bu alanda bilgisi olan, çeşitli çalışmalar yapmış ve projelerde görev almış kişilerin rahatlıkla yapabileceği bir iş seçeneği de web tasarım sektörüdür. Kendinize forum siteleri ve sosyal medya mecralarından müşteriler bulabilir ve onlara web sitesi tasarlayabilirsiniz. Sonuçta artık tüm iş sektörleri ve firmalar internet ortamına taşınmış durumda ve hepsinin de bir web sitesine ihtiyacı var. Siz de yaptığınız web sitesi tasarımları ile onların bu ihtiyaçlarını giderebilir ve çok güzel paralar kazanabilirsiniz.

Unutmamak gerekir ki daha lise dönemlerinde yarı zamanlı da olsa bir iş bulmak ve çalışmak, o iş üzerinde kendini geliştirmek inanılmaz bir motivasyon kaynağıdır. Ve genç bir birey için kendi parasını kazanıyor olmanın mutluluğu ise tarif edilemez.


Ek İş Başvuru Formu

E-posta adresiniz yorum bölümünde yayımlanmayacaktır.