Sanatınızı Kullanarak Ek Gelir Elde Edin

Paylaşım yaparak değerlendirmelerde ön sıralarda olabilirsiniz!

Tasarım Ürünler Yapıp Satmak

Tasarım yeteneğine sahip bireyler için pek çok üretim alanı mevcuttur. Yeteneklerine güvenen, el yapımı işlerle uğraşmayı sevenlerin tasarımlarını sattıklarını görmüşsünüzdür. Kimi bu uğraşları meslek haline getirse de günümüzde ek gelir olarak Tasarım Ürünler Yapıp Satanlar da vardır.  Evinizde ya da çalışma alanlarınızda hatta kendinize ait bir odada dahi tasarımlar yaparak satabilirsiniz. Öncelikle kendinizi geliştirmeli yeteneğinizden ürünler tasarlayıp tasarlayamadığınızı görmelisiniz. Tasarımlarınızın satım gücüne sahip olduğunu düşünüyorsanız birkaç unsura dikkat ederek satımlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Tasarım Ürünler Satmanın Yolları

 1. Taslak Oluşturmak: Tasarımızın tanıtımını yapmak adına bir taslak oluşturabilirsiniz. Taslağınızın içeriğinde tasarımınızın oluşumundan, nerelerde, nasıl kullanılacağına ve amacına yönelik yazılara yer verebilirsiniz.
 2. Çizim Yapmak: Tasarımınızın oluşumundan önce bir kâğıt üzerinde çizimini yapınız.
 3. Malzemeler: Tasarımınız için hangi malzemelerin veya öğelerin kullanılacağını belirleyin ve temin edin.
 4. Ürün Planı: Tasarım yapacağınız ürün hakkında bir plan hazırlamalısınız. Bu plan içerisinde tasarımınızın aşamalarını ve kullanacağınız yöntemleri belirtebilirsiniz.
 5. Tamamlama: Karar vermiş olduğunuz yöntem ve tekniklerle birlikte malzemelerinizi de alarak tasarım işlemlerinize başlayın. Plan ve çizimleriniz doğrultusunda ürününüzün tasarımını gerçekleştirin.
 6. Örnek Tasarım: Tasarımlarınızı gerçekleştirirken elinizde örnek bir prototip olması hatalarınızı görmenizi sağlar. Bunun için örnek bir tasarım yapabilirsiniz. Aynı zamanda tanıtımlarınızda kullanmanız için bir alternatif yerine geçecektir.
 7. Fiyat Belirleme: Öncelikle tasarımınızın piyasada satımı var mı, araştırmanız gerekmektedir. Bununla beraber kendi tasarımınız için ideal fiyatı belirlemeniz kolaylık sağlayacaktır. Fiyat belirleme esnasında hem kendi kârınızı düşünerek hem de müşterilerininiz hesabına uygun olmasına dikkat ederek bir fiyat oluşturmalısınız. Fazla fiyat belirlemek kazancınızı sandığınız kadar yükseltmeyebilir. Müşteri memnuniyetini de göz önünde bulundurmalısınız.
 8. Satış Yapılacak Yerler: Hazırladığınız tasarımın pazarlamasını ve satımını gerçekleştirebileceğiniz bir satım yeri bulmalısınız. Ürününüzün dikkat çekeceği ve müşterilerle irtibatınızın kolay olacağı mecralara yönelebilirsiniz.
 9. Kişiselleştirme: Ürünleriniz için özel müşterilere ulaşmak adına, tasarımlarınızın müşteriye özel olunabileceğini belirten satış bilgilerini sununuz. Bunun için daha önce müşteriye özel yaptığınız tasarımları örnek olarak sunabilirsiniz.

İş Uzmanı Aylin Polatlı


1 Comment

 • Havva
  Posted Aralık 2, 2020 12:06 am 0Likes

  Sultanbeyli

Başvuru Gönder