Solucan Gübresi Üretimi Yapmak

0

Solucan Gübresi Nedir?

Sebzelerin ya da gıdaların atıklarının ayrıştırılması ile birlikte, solucanların sindirim sisteminden geçirilerek elde edilen bir tür organik gübredir. Dünyaca kullanılan ve bilinen bir gübre türüdür. Dünya çapında kullanılan adı da Vermicompost olarak bilinir.

Solucanların sindirimi ile elde edilen bir gübre çeşidi olduğu için solucanları tanımakta da fayda vardır. Solucanlar, çok eski çağlara dayanan ve günümüze kadar neslini devam ettiren bir canlı türüdür. Toprakta yaşadığı süre zarfında sindirim sistemi pek çok patojene karşı güç kazanmıştır. Bu sebeple solucanların gıda atıklarını sindirmesi sonucu dışkılarından sağlıklı organik gübre üretimi olmaktadır. Özellikle sebze, meyve veya bitki üretimlerinde solucan gübresinin verimi oldukça yüksektir. Ayrıca bitkilerin köklerini ve etrafındaki toprağı da güçlendirerek olası tehlikelere karşı koruyuculuk sağlar. Bunun gerçekleşmesini sağlayan en etkili şey ise, solucanların vücutlarında bulunan ‘Sölom’ sıvılardır. Bu sıvılar, solucanların dışkısında da bulunmaktadır. Böylelikle sölom sıvısı, dışkılardan elde edilen gübreye de geçerek bitkilere koruma işlevinde bulunur. Ayrıca solucanların sindirim sisteminde yer alan, antibiyotik etkisi yaratan büyüme hormonları ve enzimleri de bitkilerin verimliliğini artırır.

Solucan Gübresinin Faydaları

  1. Elde edilmek istenen ürünün kalitesini ve verimliliğini sağlar.
  2. İçerisindeki çeşitli besin maddelerini bitkiye aktarır.
  3. Toprağına döküldüğü bitkinin büyümesini hızlandırır.
  4. Toprağa bıraktığı enzimler sayesinde topraktaki su oranının yükselmesine yardımcı olur.

Solucan Gübresinin Üretimi İçin Gerekli Olanlar

  • Üretim Kabı: Üretime, yüzeyi geniş bir alana sahip çok derin olmayan bir kapla başlamak gerekmektedir.
  • Hava Delikleri: Kabın ısı ve nemliğinin ayarlanması için dipte yer alan hava delikleri olmalıdır.
  • Kenarlıklar: Havalandırmayı sağlamak amacıyla kabın kenarının düşük olması gerekmektedir.
  • Yatak: Solucanlar için kabın içerisine karton, kuru yapmak ve kâğıttan bir yatak hazırlanmalıdır.
  • Toprak: Solucanların öğütme yapmaları için toprağın hazırlanması gerekmektedir. Kum ve yararlı bakterilerle birlikte, azot için humuslu toprak, gübre karışımı bir toprak elde edilmeli.
  • Solucanlar: Tüm bu malzemelerle toprağımız hazırlandıktan sonra tercih edilen Kaliforniya solucanları kabın içerisine eklenir.

Ek İş Başvuru Formu

E-posta adresiniz yorum bölümünde yayımlanmayacaktır.