Tel Kırma İle Para Kazanın

1

Tel Kırma sanatı, Bartın yöresine ait bir çeyiz geleneğidir. Evlenecek olan genç kızların çeyizleri için yaptıkları tel kırma motifleri, tüm Türkiye’ye yaygınlaşmaya başlamış durumdadır.  Öyle ki, bunun için birçok şehirde kurslar açılmıştır. Bununla birlikte, el işi sanatlara meraklı ve sanatçı kişiliği olan bireyler arasında tel kırmanın yaygınlaşması sağlanmıştır. İçerikten hareketle bu sanatı merak eden ya da Tel Kırma İle Para Kazanmanın yollarını öğrenmek isteyenler için sırasıyla inceleyelim.

Tel Kırma Sanatı Nedir?

Tel kırma sanatının öncelikle Türk geleneklerine özgü bir sanat olduğunu söylemeliyiz. Örneklerine ve tasarımlarına sadece Türkiye’de rastladığımız tel kırma sanatı, 19.yy’dan itibaren Anadolu insanları tarafından yapılmaktadır.  İşleme sırasında telin aşağı yukarı hareket ettirilmesi, makasla kesilerek değil elle kırılarak yapılmaktadır. Bu sebeple adını tel kırma olarak alır. Her türlü tel ile olmayacağı için madensel tellerin kullanılması gerekmektedir. Yassı ve kısa bir yapıda olan özel iğnesi bulunur.  Bu iğnenin ucu ince bir şekilde olur iken yukarı doğru gidildikçe genişler. 25-30 cm boylarındaki tüllere iğne yardımıyla yapılan işlemelerdir.  Her bir işleme örüntüsünden sonra tel el yardımıyla kırılarak koparılır.  Teller elle kırıldıktan sonra belli desenler üzerinden, kumaşa sayılarak geçirilir. Bu sebeple sayılma özelliği olan kumaşlar kullanılmalıdır.

Tel Kırma Sanatı İle Para Kazanmak

Genç kızların çeyizlerine koymak amacıyla yapıldığı için, önceleri çarşaf, yastık, kırlent, karyola örtülerinin işlemelerinde kullanılmaktaydı. Fakat günümüzde yaygınlaşması ile beraber, oda takımı örtülerinde, masa örtülerinde, kırlentlerde, lavabo takımlarında, abajurlarda da kullanıldığı görülmektedir. Hatta pantolon, elbise ve bluz gibi dış giyimlerde de kullanılmaktadır. Bunun yanında aksesuar olarak çanta, kemer, şapka, şal ve eşarp gibi ürünlerin tasarımı içinde tel kırma işlemeleri kullanılır.

Pek çok el işi sanatların tasarımından elde edilen para, tel kırma sanatı ile de kazanç kazandırmaktadır. Kendi yetenekleri doğrultusunda evlerinde tel kırma işlemelerini yaparak satanların yanında, kurslarda aldıkları eğitimler sayesinde sipariş alanlarda vardır. Özellikle kurslar gibi devlet yönetimlerinde bulunan atölyelerin, müşteri bulma kapasitesi de oldukça geniştir.


1 Yorum var
  1. Büşra

    Merhabalar zonguldaktan sizlere ulaşıyorum telkırma biliyorum sipariş alıp yaptım telkırma yada eve iş ile ilgili bana uygun projeniz olursa mutlaka haber bekliyorum

Ek İş Başvuru Formu

E-posta adresiniz yorum bölümünde yayımlanmayacaktır.