Yeni iş Kurarken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir ?

0

Yeni iş kurarken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir ? Çoğu kişi çalıştığı işin yeterli gelmediğini, sadece yerinde saydığını ve  ya yeteri kadar kazanmadığını düşünür ve farklı iş imkanları bulmaya çalışır. Bazı kişiler ise daha radikal kararlar alarak yeni iş fikirleri bularak harekete geçer. Yeni bir iş kurmak için ekonomik olarak fazla bir birikimi olmayan kişilerin ilk yapması gereken şey; başlangıçta az sermaye gerektiren işleri gözen geçirmek olmalıdır. Bu tür işlerin bazıları sadece küçük bir araştırma neticesinde başlanabilir durumdadır bazıları ise kısa bir eğitim gerektirecek niteliktedir.

Yeni iş fikirlerini hayata geçirmek için ilk adımları atmadan önce detaylı bir analiz yapmak gereklidir. Böylelikle yanlış bir adımın önüne geçilmiş olur. Kişinin kendisine uygun olmayan yapamayacağı bir işe başlaması sıkıntılı zamanlar geçirmesine, boşa vakit harcamasına ve sermayesini boş yere kullanmasına neden olacaktır. Bu nedenle ilk önce kendini tanımalı, potansiyelinin farkına varmalı ve bundan sonra yen bir iş kurulmalıdır.

Yeni bir işe başlamadan önce nelere dikkat edilmelidir ?

Yeni iş fikirleri bularak uygulamaya koymak bazı avantajları yanında dezavantajları da olan bir eylemdir. Her zaman avantajlı durumda olunmayacağı gibi sürekli olumsuzluklarla karşılaşılacak diye bir durum da söz konusu değildir. Yeni bir iş kurmanın her zaman belirli riskler bulunmaktadır, bu nedenle bunların farkında olarak adım atmak gereklidir. Her iş hemen başarılı olacak diye bir kural yoktur, başarıya ulaşmak zaman alan ve belirli bir disiplin içerisine çalışarak olacak bir durumdur.

Yeni bir iş fikri bulunduğunda sermaye ve zaman varsa faaliyete geçmek kolaydır ancak konu hakkında yeterli araştırma yapmak gereklidir. Eksik bilgi ile iş yapmak beraberinde pek çok hata yapılmasına da sebep olacaktır başarılı olabileceğiniz bir işte başarısız olmanıza yol açacaktır.  Kurduğunuz işte kimlerle çalışmak istediğinizi kendiniz belirlersiniz. Gelir ve gelir dağıtımını yapmak tamamen size kalır ancak bunun yanı sıra giderleri de sizin yüklenmeniz gerekir. Gelir gider dengesine dikkat edilmezse kar yapmanın yanı sıra zarara da uğramanız kaçınılmaz bir durumdur. Sabit müşterileri bulmak, işleri rayına oturtmak zaman ve uğraş gerektirecektir bu nedenle ilk etaplarda daha yoğun bir enerji sarf etmek gerekecektir.


Ek İş Başvuru Formu

E-posta adresiniz yorum bölümünde yayımlanmayacaktır.